Kadırga’da NATO bilmecesi

Trabzon-Gümüşhane arasındaki Kadırga Yaylası’nda füze kalkanı heyecanı yaşanıyor.
Bölgeye yol yapılması, dedikoduları artırdı, Kadırgalılar radar alarmına geçti. Söylentilerin her geçen gün yayılması üzerine yayla sakinleri valiye durumu sorma kararı aldı…

Türkiye’ye yerleştirilmesi planlanan füze savunma sisteminin yeri sır gibi saklanıyor. Radarların Doğu ile Doğu Karadeniz’e kurulması öngörülüyor… Kadırga’daise farklı bir heyecan var. Trabzon-Gümüşhane arasındaki yaylaya yol yapılınca radar dedikoduları aldı başını yürüdü. 2 yıldır radar üssü kurulacağı yönündeki söylentilerle çalkalanan Kadırga yaylasında, son gelişmeler üzerine tansiyon yükseldi.

DUYUMLAR BİZE DE GELDİ

Bir sırtı Gümüşhane’nin Özkürtün beldesi, diğer sırtı ise Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı olan Kadırga yaylasındaki iddialar konusunda yerel yöneticiler de duyumlar aldıklarını söylüyor. Özkürtün Belediye Başkanı Yakup Turgut, ‘Duydum. Ama resmi bir bilgi yok. Duyumlar alıyoruz ama doğru mu bilmiyoruz. Yöremize faydası var mı, yok mu, tartışırız. Zararı varsa karşı çıkarız’ dedi.

RESMİ AÇIKLAMA YAPILMADI

Üçgedik Köyü muhtarı Dursun Yeşilaraz ‘1-2 yıldır radar kurulacağı söyleniyor. Ama doyurucu bilgi yok. Burası Türkiye’nin en meşhur yaylası. Böyle bir hareket zarar verir. Karşı çıkarız ama gücümüz neye yeter?’ diye konuştu. Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç de ‘Sadece bir söylenti olabilir. Resmi makamlardan açıklama yapılana kadar böyle bir şey var diyemeyiz’ dedi.
Dedikoduları artıran olay Kadırga Yaylası’nı denize bağlayan yolun maliyetli bir betondan yapılması oldu. Kalınçam-Erikbeli-Kadırga yolunun 20 kilometrelik bölümüne geniş bir yol yapıldı. 18 milyon 600 bin TL muhammen bedelli yol inşaatının bu güzergahta seçilmesinin nedeni ‘yörenin aşırı yağmurlu ve ortalama 6 ay kar olması’ diye açıklanmıştı. Ancak kışın kullanılmayan yaylaya, maliyeti çok yüksek olan bu özellikte bir yol yapılması vatandaşı şüphelendirdi.

HAYIRLISIYSA OLSUN

AKŞAM radar havasının estiği Kadırga yaylasında halkın nabzını tuttu:

Halil Sami GÜNAYDIN: 60 yıldır bu yaylalardayım, son zamanlarda buraya giden gelen çok. Bu olayı uzun zamandır duyuyorum. Amerika bir şeyler yapacakmış. Türkiye için hayırlısı ise olsun.

Mustafa ÇAKIR: 3 ay önce duydum, yolların da bununla alakası olduğu söyleniyor. İyi araştırılmalı, bu yöreye ne katabilir, yoksa yaylacılığı öldürür mü.

Ali KARAMAN: Bu iddialar ortada dolaşıyor ama bence yapılırsa zarar verir. Hem çevre için sakıncalı, hem de stratejik açıdan burası riskli bir yer haline gelir. Yerleşimin hiç olmadığı yerler seçilebilir.

Faik KUTLUKAYA: Türkiye’nin çıkarları içinse, Kadırga’da da yapılabilir, başka bir yerde de. Ama eğer dış güçlerin emriyse herkes karşı çıkmalı.

Ali OlGUN: Kadırga’nın düşünülmesi ilginç. Türkiye’nin menfaatlerine yarayacaksa Kadırga halkı olarak destek çıkarız.

YAYLADA BİRİNCİ GÜNDEM

KADIRGA’DA birinci gündem radar üssü. ‘Ateş olmayan yerden duman çıkmaz’ diyen Kadırga Yaylası Kültür, Turizm, Çevre Güzelleştirme Derneği Başkanı Mahmut Uzun şöyle konuştu: Köy muhtarları ve yönetim kurulundan oluşan bir heyetle Trabzon Valisi’ne giderek net bir cevap isteyeceğiz.’ Yörede ‘uçan kuştan haberi olur’ denilen Fehmi Çolak ise ‘Öğrendiğimize göre yaylanın en yüksek yeri olan Kadırga Tepesi’ne kurulacak. Net bir bilgi yok ama burada fabrika, orman ürünleri yok, niye bu kadar geniş yol yapılıyor, ilginç’ dedi.

Gürkan ATA/Akşam

 

En son Haberler