22 Mart 1980 Yol Kazası

22 Mart 1980 Yılında Beşikdüzü istikametinden Resullü itikmetinde doğru yapılan yolda ,araçların daha iyi gitmesi açısından muhtar İbrahim Bektaş eşliğinde mahalle sakinleri tahliye (Düzeltme) yapmak için beden güçü ile gün boyu çalışmışlar akşam saatlerinde 100 lük doç Pikap ile takribi 17.00 suları eve dönerken, yolunda yeni olmasından oturmamış yolda araçın tutunamaması ile malum kaza yaşanmıştı. Kaza esnasında araçın şöför mahallinde bulunan;

1- Muhtar İbrahim Bektaş

2-Hasan Kılıçarslan

3-Hüseyin Kıraslan   olay yerinde vefat etmişlerdi.Rabbim Mekanlarını cennet eylesin.

Oluşan bu kazada tahmini olarak 24 vatandaşımız bulunmaktaydı.Araç’ın üst kısmında bulunan ;

1-Ramazan Çolak (Hevzenin )

2-Mustafa Demirci (Başkan)

3-Ali Osman Coşkun ( Kayun )

4-Hamdi Kibaroğlu

5-Yunus Çolak

6-Ali Dadandı (Mürit Ali)

7-Ali Dadandı

8-Mahmut Bektaş

9-İbrahim Bektaş (Polis)

10-Köksal Bektaş

11-Zeki Demirci-Tokanın

12-Halil Taşkın

13-Mustafa Kılıçarslan

14-Timur Dadandı

15-Osman Budak

16-Abdurrahman Demirci

17-Ali Kıraslan

18-Ramzan Coşkun

19-Galip Kot

20-Salih Kot (Hasanali Mustafa oğlu)

21-?

Yaralı olarak kurtulmuşlardır.Geçen 40.yıl içersinde vefat eden değerlerimiz olmuş halen hayatta olanlarımızda mevcut.Rabbim tekrar vefat edenlere rahmet,hayatta olanlara sağlık sihhat nasip eylesin.

Derleme yaptıklarım bunlar ,hatalar olabilir  yardıma ihtiyacım var ?Bu kaza günü ile ilgili bilgisi olanların veya elinde video veya fotoğraf olanların paylaşması ricasıyla.

Kaza günü ile ilgili Osman Budak hocamızın kaleminden aklında kalanlar;

20 Mart 1980

         Güzel bir bahar günüydü. Büyük bir coşku ile “Daşboğazı” mevkiinden kazma kürek ile yolu tesfiye yapmaya başladık. İkindi namazından sonra “Ustanın Çeşmesi”nin yanında arabaya binip yola koyulacaktık. Önde minibüs, arkada pikap vardı. Minibüs yukarı köye gidecek pikap aşağı köye dediler. Hiç unutmuyorum Adanalı Mehmet amca pikabın önünden indi minibüse bindi. Onun yerine boşalınca hemen pikaba Hüseyin Kıraslan bindi. Sonra Hüseyin Kıraslan vefat etti, diğeri kurtuldu. Ölüm adeta yer değişmişti. Arabaya bindik, Akıncak mevkiinde Muhtar İbrahim Bektaş yürüyerek geliyordu. Ona “muhtar bu yolda çalışır ve yürüme gitmez” dediler. Onu zorla pikaba şoförün soluna oturttular. Pikabın kabininde 4 kişi olmuştu. Bu dört kişinin üçü öldü. Yalnız Hamdi Kibaroğlu (şoför) ölmedi.

         Minibüs önde pikap arkada hızla geliyorduk. Derehozan virajını geçtik ilk ırmaktan geçtik. Ben pikabın arkasında kapakta takıldığım için brandanın üstünden arabanın önünü görebiliyordum. Araba Salif’in evinin altında sağa kıvrılan hafif bir kıvrım var orayı 20 – 30 cm erken dönünce eşindi topraktan arabanın arkası hafif kaydı. Yükün ağırlığından toparlanamadı. Bunu fark eden şoför gaza bastı, o hızla çıkacağını düşündü, o arada arabanın arkası sert bir zemin üzerine çıktı ve iyice kaydı. Mavi brandanın üstünden bakıyordum ve arabanın çok yalpa attığını fark ettim. Araba sağ tarafının üstüne devrildi. O an biz kapaktan düşmüştük ve savrulmuştuk. Arabanın üstümüze devrileceğini düşündüm ama bir türlü olay yerinden kaçamadım. 20 – 25 metre yuvarlandım. Ayağa kalktığımda araba alt yola düşmemişti. İnsanlar fındık ocaklarının arkalarına yığılmışlardı. Oradan araba 4 tekerinin üstüne düştü. Zıpladı ve 50 – 60 metre aşağıda bir taşın üzerine adeta konmuştu. Bu arada 1 – 2 tane patlama sesleri duyuldu. Olayın şoku ile köye doğru koşmaya başladım. Adeta bir solukta tepeye çıkmıştım. Olayın şoku içindeydim. Bütün köyle dereye doğru koşmaya başlamıştı. Eve geldim yolda gördüğüm herkese anlatıyordum. Tekrar olay yerine geldim. Orası adeta bir mahşer yeriydi. Yaralılar oradaydı. Daha sonra hastaneye kaldırıldılar. Arabada (100 Dodge) 24 kişi vardı, binerken saymıştım. Şimdi 11 – 12 kişiyi hatırlıyorum. Ölenlere Allah’tan rahmet, yaşayanlara sağlık ve uzun ömür diliyorum.

Osman Budak