Güncel Haberler Yöresel Haberler 

3 Yıllık Özlem Sona Erdi

Şalpazarı Belediyesi’nin düzenlediği Şenliğe havanın soğuk olması nedeniyle önceki yıllara oranla katılım az oldu. Soğuk havaya rağmen şenliğe gelen vatandaşlar yöresel sanatçıların kemençe ve türküleri eşliğinde horon oynayarak eğlendi. 8 Mayıs Pazar gününün Anneler Günü olması, Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı’na bambaşka bir anlam kazandırdı. Şenlikte konuşmacılar annelerin anneler gününü kutladı.

Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı’nın organizasyonunu üstlenen Şalpazarı Belediyesi misafirlere yöresel yemek ikramında bulundu. Vatandaşlara da kazanlar dolusu keşkek dağıtıldı. Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız şenlikte yaptığı konuşmada, “Doğanın kendini yenilediği, tüm canlıların bahara, yaza merhaba dediği bu günlerde Acısu’dan herkesin Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı’nı kutluyorum. Bize kucaklaşıp eğlenmeyi unutturan Covid-19 salgın dönemi sonrası, bizlere yeniden bu güzel günleri bahşeden yüce Yaradana hamd ve şükürler olsun diyorum. Bugün aynı zamanda anneler günü. Sizlerin huzurunda tüm annelerin anneler gününü kutluyorum. ‘Cennet Annelerin Ayakları Altındadır’ diyen Yüce Peygamberimizi buradan anıyoruz. İnşallah Cennetle bizi komşu eylesin diyoruz” dedi. Belediye Başkanı Kurukız, programın sunucusu Erol Yanık’ın annesini sahneye alarak kendisine bir buket çiçek verdi ve onun nezdinde tüm annelerin anneler gününü kutladı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Atilla Ataman da konuşmasına annelerin ve anne adaylarının anneler gününü kutlayarak başladı. “Bu toprakları bize hediye eden, şehit kanıyla alın teriyle bize yurt yapan ecdatlarımızı rahmetle anıyorum” diyen Ataman, “Acısu Şenlikleri bizim şenliklerimizin işaret fişeğidir, ilkidir. Türkiye’de Trabzon’da ve dünyada şenliğin ne olduğunu ve nasıl kutlandığını yaklaşık 1 milyar 200 milyon kişinin Trabzonspor’un şampiyonluk şenliklerinde dünyanın gördüğü bir ülkedeyiz. Şu anda Trabzon’u dünya belki Türkiye’den çok tanıyor. Ama Şalpazarı’nı da Trabzon’dan daha çok tanıyor. Çünkü biz eğlenmeyi biliyoruz.” şeklinde konuştu. Şalpazarı Kaymakamı Zekeriya Murat Şahan da şunları söyledi: “Çok şükür 2 yıllık pandemi sürecini geride bıraktık. Şalpazarı dendiği zaman aklımıza ilk gelen şenlikler, horon ve kemençe oluyor. Çok güzel bir ortam var. Uzaktan yakından gelen herkese birlik ve beraberlik içinde nice güzel şenlikler ve organizasyonlarda buluşmayı diliyorum. Bugün baharın habercisi. En güzel baharımız da annelerimiz. Bu vesile ile tüm annelerin anneler gününü kutluyorum.” Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı’na Şalpazarı Kaymakamı Zekeriya Murat Şahan, Tonya Kaymakamı Muhammet İkis, Trabzon Büyükşehir Belediye Bşk. V. Atilla Ataman, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Mustafa Asan, Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, Özkürtün Belediye Başkanı Yakup Turgut, İlçe J. K. Mustafa Karakuş, İlçe Emniyet Amiri Ahmet Kılıç, AK Parti İlçe Başkanı Zeki Çabuk, CHP İlçe Başkanı Erdoğan Kıran, MHP İlçe Başkanı Ömer Özdin, bazı STK temsilcileri de katıldı. Şenlikte Sebahattin Yanık, Cesi, Yeşim Civelek ve Yamaç sahne alarak birbirinden güzel türküler seslendirdiler. Sanatçılar geçen yıl kaybettiğimiz Çayan Hüseyin Aydın’ı da rahmetle andılar. Rengarenk yöresel giysileriyle şenliğe katılan ve horon oynayan genç kızlar ve kadınlar her zamanki gibi yine özellikle İlçe dışından gelenlerin ilgi odağı oldu. Turgay İKİNCİ TAKA

https://www.takagazete.com.tr

En son Haberler