Ordu’da Heyelan

Ordu-Perşembe Karayolu’nun bir şeridi tamamen denize uçtu. Nazım Kontaş’ın cesedi olay yerine 3 kilometre uzakta bulundu

ORDU’nun Perşembe İlçesi’ne bağlı Yeniköy’de dün öğle saatlerinde meydana gelen heyelanda içinde 2 kişinin bulunduğu iki katlı ev heyelan nedeniyle kayarak yaklaşık 500 metre sürüklenerek çöktü. Toprak altında kalan 2 kişiye ise henüz ulaşılamadı. Çevre illerden de gelen takviye kuvvetlerle birlikte yapılan arama çalışmaları, toprak kaymasının devam etmesi nedeniyle güçlükle sürdürülüyor.

Ordu’nun Perşembe İlçesi’nde sağanak yağış nedeniyle dün meydana gelen heyelanda içinde iki kişinin bulunduğu iki katlı betonerme bina yaklaşık 500 metre kaydıktan sonra çökerek toprak altında kaldı. Perşembe Kaymakamı Abdullah Küçük, toprak altında kalan şahısların isimlerinin Nazım ve Nezaket Kontaş olduğunu söyledi. Bölgede arama-kurtarma çalışmalarını devam ettiren ekiplere takviye olarak 18 kişilik Samsun, Giresun ve Trabzon UMKE ekipleri ile Giresun’dan 5 kişilik AKUT ekipleri katıldı. Ancak bölgede heyelanın devam etmesi nedeniyle ekipler arama-kurtarma çalışmalarına zaman zaman ara vermek zorunda kaldı.

HEYELAN 5 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Perşembe Kaymakanı Abdullah Küçük, “İlçemize bağlı Yeniköy Köyü’nde çok büyük bir heyelan meydana geldi. Heyelan neticesinde 1 ev göçük altında kaldı ve şu anda tespit ettiğimiz kadarıyla iki vatandaşımız Nazım Kontaş ve Nezaket Kontaş kayıp durumdalar. Ulaşılamıyor, göçük altında kaldı. Heyelanın büyüklüğü yaklaşık 5 futbol sahası büyüklüğünde. 500 metre uzunluğunda ve 50 ila 70 metre genişliğinde. Malesef büyük bir afete maruz kaldık. Arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı UMKE ve Sivil Savunma Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor. Bir yandan da göçük devam ediyor. Bu yüzden biz burada evin yanında bulunan 4 evi de boşalttık” dedi.

Heyelanda toprak altında kalan Nazım ve Nezaket Kontaş’ın komşusu olduğunu söyleyen Ahmet Özgün, “Nazım Kontaş ve eşi evdeydi. Camdalardı. ‘Dışarı çıkın’ diye bağırdık. ‘Çıkamıyoruz’ dediler. Bir gürültü ile ev kaydı” diye konuştu.

Heyelanın meydana geldiği bölgede arama-kurtarma çalışmaları devam ederken bu sabah aynı bölgede yeni bir heyelan yaşandı. Kayan toprağın aynı bölgede kalması ise arama-kurtarma ekiplerinin işlerini daha da güç duruma soktu.

ORDU-PERŞEMBE KARAYOLU TRAFİĞE KAPANDI

Öte yandan Ordu-Perşembe Karayolu’nda yaşanan heyelan yolun bir şeridi tamamen denize uçtu. Bölgede güvenlik tedbiri alan polis ve jandarma ekipleri hiçbir aracın geçişine izin vermedi. Çöken yol sebebiyle altında toprağın tamamen denize aktığı yola dökülen asfalt ise havada kaldı.

3 KİLOMETRE UZAKLIKTA CESEDİ BULUNDU

Ordu’da yaşanan sel felaketinin ardından müstakil evleri heyelan sonucu kayan ve eşiyle birlikte kayıp olan Nazım Kontaş’ın cesedi bulundu. Perşembe İlçesi Yeniköy’deki evleri sel sularıyla birlikte oluşan heyelan sonucu 500 metre sürüklenerek çöken ve 2 gündür kayıp olan Nazım ve Nezaket Kontaş çifti için Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlikleri tarafından çalışmalar sürerken Kurtuluş Mahallesi’ndeki yöre sakinlerinden acı haber geldi. İhbar üzerine ekipler hemen bölgeye giderek toprak içerisindeki Nazım Kontaş’ın cesedini çıkardı. Perşembe Kaymakamı Abdullah Küçük, “Olay Yeniköy’de oldu. Ceset yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Kurtuluş Mahallesi’nde bulundu. Biz kendisini görgü şahitlerininde ifadesi doğrultusunda halen evin içerisindeki olabileceği düşüncesi ile Yeniköy’de arıyorduk. Evden dışarı çıkmış olabilir. Yağmur ve heyelanla birlikte oraya kadar sürüklenmiş. Eşi Nezaket Kontaş’a ise henüz ulaşamadık” dedi.

DHA

 
Ordu'daki şiddetli yağış AnadoluAjansi

En son Haberler