Tereyağı Memleketinde Coşku

Tonya ilçesinde bu yıl 11´incisi düzenlenen Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali başladı.

Tonya Belediyesince düzenlenen ve ilçe belediye binası önünde başlayan festivalin ilk gününde, önce belediye binası önünde kurulan serbest kürsüye çıkan vatandaşlar dilek ve şikayetlerini anlatarak, ilçenin gelişmesi için yapılması gerekenler konusundaki düşüncelerini aktardı.

Tonya Belediye Başkanı Ahmet Kurt´un da katıldığı festival kapsamında daha sonra katılımcılar tarafından İlçe Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı´na üzerinde gerçek tereyağı bulunan festival çelengi konuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla süren festivalde yöreye has folklorik kıyafetler giyen bayan ve erkeklerin horon gösterileri eşliğinde, Kürtün Caddesi´nden Cumhuriyet Meydanı´ndaki süt çeşmesine kadar yürüyüş yapıldı.

Yürüyüş sonrası süt çeşmesi etrafında oluşturulan horon halkasında geleneksel kıyafetiyle horon oynayan ve at binen Tonya Belediye Başkanı Kurt, yaptığı konuşmada, ´´Elbette birçok festival yapılıyor ama biz bu festivali yaparken kültürü, sanatı, eğlenceyi ihmal etmemeye çalışıyoruz. Ürünümüzü de tanıtıyoruz ama bunun yanında atçılığımızı da unutturmuyoruz. Gelecek yıl Tonya´da bir de at yarışı yapmayı planlıyoruz´´ dedi.

Kurt, popüler kültürün etkisinde kalmadan festival yapmanın önemine değinerek, şöyle konuştu:

´´Bayramda özellikle gurbetten buraya gelen insanlarımıza oralarda bulamadıklarını burada onlara yaşatmaya çalışıyoruz. O sebeple yerel sanatçılara da ağırlık verdik. Kendine has rengi, kokusu ve lezzeti ile  övülen katkısız Tonya tereyağını, markalaşmış folkloru ve doğa harikası yaylaları ile öne çıkan ilçeyi tanıtmak, kültüre ve sanata güç katmak, sevgiyi ve barışı pekiştirmek amacıyla organize edilen Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali amacına ulaşacaktır´´

İki gün sürecek festivalde yöresel sanatçılar, seslendirdikleri türkülerle katılımcılara eğlenceli anlar yaşattı.

2 gün sürecek festivalin ilk günkü akşamı Hakan Cömcü, Yavuz Tonyalı, Seyfettin Çakıral, Aydın Güner, İlknur Yakupoğlu, Savaş Yakupoğlu ve Zeynep Başkan sahne aldı.

Beşikdüzügazetesi

 

En son Haberler