Oğuzlular susmaya devam mı edecek?

Biz sustukça bunu hep yapacaklar…
Kadırganın ortasına belediye binası yapacaklar susacağız, çeşme yapacaklar, mezba yapacaklar, yol yapacaklar, cami yapacaklar; biz hep susacağız!!..
Bir gün karşımıza çıkıp Kadırga bizim topraklarımız dediklerinde şaşırmayacağız o halde.

İstanbul’ da bir dernek gecesinde, malum şahıs eline aldı mikrofonu, salondakilere; Kadırga’ yı Kadırga yapanlar Ağasar’ lılardır diyor..!! Kadırga Ağasar’ lılarındır diyor!!..
Kadırga bugün bir markaysa, bu Ağasar’ lıların sayesinde olmuştur diyor. Salondakiler bir daha coşuyor, alkışlamaktan avuçları patlayacak neredeyse…
Tepkisiz kalmıyoruz tabi haliyle. Kulis yapıyor, gecenin sunucusunu sıkıştırıyoruz. Sakın ha diyoruz; ‘’ biraz önceki konuşmayı tekrarlama ’’ .
Elindeki protokol listesine beldemizin belediye başkanının, muhtarlarıının ve dernek başkanlarının adlarını yazıp veriyoruz, bu isimlerden kadırgalı hemşerilerine selam söyle diyoruz. Söz konusu Kadırga ise; Oğuz’ da Kadırga’ nın bir parçasıdır, Kadırga sandığınız gibi sahipsiz değildir, biz Oğuz’ lular olarak; Kadırga için ne gerekliyse yaptık ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

Sunucu sahneye çıkıyor, bırakın isimleri okumayı, sanki bize nispet yaparcasına daha da ileri götürüyor konuşmalarını!!.. Kadırga topraklarının % 90 Ağasar’ ındır, Ağasar Kadırga’ yı bu yıl suya kavuşturacak, bu yıl Ağasar Kadırga şenliğini ‘’ 3 gün 3 gece ‘’ yapacak…
Salon kalabalık tabi, alkışlara ıslıklarda eklenince; Oğuz’ lu bir iş adamı bir çeşmede benden diyor. Gece de mikrofon uzatılan her protokol çeşme yaptırıyor, Kadırga’ da oturacak alan kalmayacak çeşmelerden.
Bize susmak düşüyor, susuyoruz küçük düşmemek için. Sonra bu durumdan Oğuz’ daki yöneticileri haberdar ediyoruz; Onlarda susuyorlar.

Biz konuşmayınca, uzun sürmedi. İstanbul’ daki konuşmaları gelip burnumuzun dibinde de yaptılar.Beşikdüzü’ nde Aziz Gözaçan spor salonunda Kadırga Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneğinin tertiplediği gecede bir araya geldiler. Biz olmayınca Kadırga’ yı konuştular uzun uzun.

Beşikdüzü belediye başkanı, Şalpazarı belediye başkanı, Vakfıkebir belediye başkanı, Geyikli belediye başkanı kimler yoktu ki. Bir tek oğuzlular yoktu, biz sustuk onlar konuştu.
Belediye başkanımız Ankara’ da kendisine telefonla ulaştık böyle bir geceden haberdar değilim dedi.Vekil başkan köyde kahvedeydi.Muhtar evde pijamalarını giymiş yeğenim ben Tv’ den izliyorum dedi.Dernek başkanı ben davet edilmedim, davet edilmediğim yere gitmem dedi.
Geçenlerde bir yazı yazmıştım “Biz; bırakın yaylamıza sahip çıkmayı, burnumuzun dibindeki sorunlarımızı bile çözemiyoruz.’’ Diye.
Yazım üzerine kimler konuşmadı ki, hakaretler, küfürler diz boyuydu.
Merak ettim; sahi bu konuşan arkadaşlar neredeydi?

Özetle arkadaşlar Kadırga’ ya sahip çıkmak Sis dağını bırakıp gelmek gibi olmamalı. Bugün nasıl sis dağı için konuşamıyorsak Kadırga içinde konuşamıyor hale gelebiliriz. Kadırgadan Örenlileri çıkartmak kadırgaya sahip çıkmak değildir.Kadırgayı tümüyle kucaklamaktır kadırgaya sahip çıkmak.
Barış içinde; sevgi ve huzur dolu günler yaşamamız dileği ile…

Umut Yenigün