Güncel Haberler Son Dakika 

Kadırga Yaylası Kar Beyazı İle Uyandı

Meteoroloji ve uzmanlardan art arda yaptıkları  açıklamalar sonrasında.   Havalar aniden soğuyacak. Türkiye’de La Nina etkisine dikkati çeken uzmanlar, kar yağışının başlayacağı tarihi açıklarken, önümüzdeki günlerde havanın nasıl olacağı ise MGM’nin hava durumu haritasına yansımıştı.

Karadeniz Bölgesi genelinde 2200 rakımlı tepelerde yazın yaylaya çıkan büyükbaş ve küçükbaş sürü sahipleri yaylalardan eylül ayı sonunda dönmeye başlarlar. Bunlardan bir kısım küçükbaş sürü sahipleri havaların iyi gitmesini fırsat bilerek Kasım ayının yarılarına kadar Kadırga yaylası ve civar oba otlak ve meralarda sürülerini otlatarak dönerler.

Tarihi 561. Kadırga Yayla Esnafı 21 Ekim Sabahına Kar Beyazıyla Uyandı Her yıl binlerce kişi tarafından geleneksel yayla şenliklerinin yapıldığı tarihi Kadırga yaylasında şu an itibariyle ikamet eden esnaflar sabah ezanına uyandıklarında dün geceden beri etkili olan şiddetli yağmurun etrafı beyazlattığını bildirdiler.

Küçükbaş sürü sahipleri de galiba bu yıl dağlardan erken göçmek gerekecek diye düşüncelerini belirttiler. Bazı Kadırga yala esnafı ise genellikle bu mevsimlerde kar yağışı bize böyle sürpriz yapar biz buradaki esnaflarımızla beraber Kasım ayının yarılarına kadar kalmayı düşünüyoruz ancak hava muhalefeti şartları nasıl olur onu ilerleyen zaman gösterecek dediler.

Kadırga Yaylası Obalarında Kalan Vatandaşlar Kar Sevinci Yaşadılar, Kadırga Yaylası ve civar obalarında  bulunan yaylacılar gittikleri obalarında sabah kalktıklarında kar beyazını görünce doğanın temizliği ve sadeliği ne kadar içimizi üşütse bile bizlere bu dağlarda bir başka huzur veriyor dediler.

Haber Linki İçin Tıklayınız

Fotoğraflar Alıntıdır.

En son Haberler