Diğer Haberler Fotoğraflarımız Son Dakika 

Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Oğuz Mahallesi sakinlerinden Nural Emiroğlu bir gurup arkadaşları ile Borçka Karagöl Tabiat Parkı gezisi düzenlemiş objektifine takılan güzel kareleri bizimle paylaşım yapmıştır. Oguzlular.com olarak Borçka Karagöl Tabiat Parkı araştırıp hakkında bilgi paylaşımı ve Nural Emiroğlu fotoğraflarınız sizlerle paylaşıyoruz.

Tarihçe;

Bir heyelan gölü olan ve Klaskuri Deresi‘nin başlangıcını oluşturan Heba Deresi ile Savgule Deresi tarafından beslenen Karagöl, güneydeki Karaşalvar Tepe (2.333 m) ile Verketil Tepe (2.429 m) arasındaki zirveleri birbirine yakın tepelik kesimde yer alır. Yamaçtan kopan heyelan materyali Savgule Vadisinin önünü kesmesiyle bir göl ortaya çıkmıştır. Heyelan setinin Savgule Deresi tarafındaki bölümü üzerinde biriken sularla biri büyük diğeri küçük iki göl oluşmuştur. Küçük gölün alanı yaklaşık 7 dönüm kadar olup dairesel bir forma sahiptir. Büyük göl ise 50 dönüm alana sahip olup bir üçgeni anımsatmaktadır. Her iki göl bir gidegenle bağlantılıdır. Büyük gölün seviyesi küçük gölden 1-1,5 metre daha yukarıdadır. Gölün 1800’lü yıllarda oluştuğu ileri sürülse de bu bilgiler kesin değildir.[3][4] Aynı derenin taşıdığı alüvyonlarla dolan gölün derinliği zaman içinde 30 metreden 8 metreye, 56 dönümlük arazisi ise 50 dönüme düşmüştür. Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12’inci Bölge Müdürlüğü Devlet Su İşleri ile ortak yürüttüğü çalışmada göle dolan alüvyonlar boşaltılmış, gölün çevresi ahşapla desteklenmiş yürüyüş yollarıyla donatılmıştır.[5]

İki bölümden oluşan Karagöl’ün bir heyelan gölü olmakla birlikte bir heyelan set gölü değildir. Göl sularının büyük bir kısmının heyelan enkazı üzerinde toplandığı anlaşılmıştır. Karagöl gibi küçük alanlı bir gölün bu kadar büyük bir heyelanın oluşturduğu set gerisinde meydana gelmesi pek mümkün olmadığı belirtilmiştir. Ayrıca gölün, kayan malzemelerin engebeleri arasındaki iki bölümlü alanda biriken sularla oluştuğu belirtilmiştir. İki göl arasındaki kısım da heyelan kütlesinden oluşmuştur. Gölün sığ olması ve seddin önündeki yamacın dikliği de Karagöl’ün enkaz üzerinde yer aldığı ihtimali güçlendirmektedir.

Kaynak : https://tr.wikipedia.org

Fotoğraflar : Nural Emiroğlu

https://photos.app.goo.gl/f2WazTk1EWnAM6xi9

En son Haberler