Bizden Haberler Kadırga Yaylası Haberleri Son Dakika 

559.Kadırga Yayla Şenliği Covid19’dan Dolayı Yapılmadı

Fatih Sultan Mehmet Han tarafından bundan 559 yıl önce atını bağladığı 1800 rakımlı yere açık cami yapılmasının ardından bu gelenek geçmişten günümüze kadar süre gelerek her geçen gün artan bir kalabalıkla coşkulu kutlamalara sahne olmaya devam ediyor Kadırga Yaylası.
Çin’in Vuhan kentinde patlak veren ve bir anda Dünyayı etkisi altına lan Koronovirüs Covit19 hastalığı Yurdumuzda da bütün dengeleri değiştirmeye neden oldu. Her yıl artarak Temmuz ayının 2.ci ve 3.cü hafta Cumasına rastlayan 15 -20 Temmuz tarihleri arasında kutlanan Kadırga yala Şenliği bu yıl diğer yılların aksine sade bir şekilde Obalarda bulunalar tarafından 559 Kadırga yaylası Şenliğini Tarihi Açık camide sosyal mesafeli namazlarını kılarak çokluğu yerine getirdiler. Her yıl artan bir kalabalıkla devam ederek günümüze kadar gelen Kadırga yayla şenliği teknolojinin ilerlemesiyle çığ gibi büyüyen özel Bölgesel Tv ekranlarından canlı yayınla gelemeyenlere ulaştırılması sağlanıyordu. Ancak geçtiğimiz yıl Kadırga yayla şenliğinde canlı tv yayınlarının yerini canlı sosyal medya meraklıları alarak nostaji oluşmuştu.
Kadırga Yaylasında Bulunan Yaylacılar Yine Yöresel Ürünlerini Pazarda Sattılar Kadırga Yayla şenliğine katılan kalabalık halk zaman zaman yağan yağmur ve görüş mesafesini kapatan sise aldırış etmeden 1800 rakımlı yükseklikte kurulan yayla pazarından yöresel pestil, köme ve buna benzer organik ürünlerden alışverişlerini yaparlar. Yayla şenliğine katılan yöresel elbiselerinde sis aralandıkça kartpostallık görüntüleri ortaya çıkardı.

http://www.61.com.tr/salpazari/559kadirga-yayla-senligi-covid19dan-dolayi-yapilmadi-h3089.html

En son Haberler