Bayanlara Özel Son Dakika 

Metabolizmaya Hız Katan 19 Öneri

Herkesin metabolizma yavaşlığından şikayet ettiği bir dönemdeyiz. Çağın hastalığı gibi duran bu durumu değiştirmek için size önerilerimiz var.

Metabolizma hızı, vücudun enerji vermek için karbonhidrat, protein ve yağ parçalama sürecine verilen isimdir. Gençken kas kütlesi enerji depolar ve 30 yaşınıza ulaştığınızda vücut yavaşlar ve kilo alımı başlar.

Günlük kalori alımını bir anda kesmeyin, vücut açlık moduna girer. Bu durum metabolizmayı yavaşlatır. Diyetin için miktarı azaltarak doğru besin seçmek önemlidir.

Herhangi bir hastalığınız yoksa, daha fazla protein ile beslenme düzeni oluşturun. Proteinlerin sindirimi uzun zaman alır. Proteini parçalamak ve kalori haline getirerek yakmak 3 saat sürer.

Vücudunuz aşırı açlık hissi ve açlık moduna geçmeden önce, uyandıktan sonra 1 saat içinde yemek yiyin. Yemek ruh halinizi ve konsantrasyonunuzu arttırır.

Günde 3 ana öğün ve iki ara öğün tüketin ve bunların sağlıklı besinler olmasına dikkat edin.

Metabolizma hızını kahve ve siyah çay arttırır ancak içine süt, şeker gibi eklemeler yapmamanız gerekir.

Beslenme düzeninize mutlaka yeşil çay ekleyin. Yeşil çay metabolizmayı istirahat anında bile %5 daha fazla yükseltmeye yardımcı olur. Ayrıca kateşinler, kilo korumanız için antioksidan içerir.

Siyah çikolata da kafein ve kateşinler içerir. Ancak kalori ve yağ içeriği sebebiyle, 28 gramdan fazla tüketmemeniz gerekir. Eğer diyet programı içindeyseniz, zaten çikolatadan uzak durmanız iyidir.

Çinko leptin düzeyini arttırırsanız, tokluk hissiniz de artar. Çinko yönünden zengin besinler buğday, ıspanak, balık, mantar, çikolata, nar, hurma, lahana, patates ve brokolidir.

Kapsaisin, biberin içinde bulunan ve acıyı veren maddedir. Acı yemek, vücudun yemekten birkaç saat sonra bile enerji yakmasına ve yağı yakmasına destek verir.

Her türlü egzersiz kaslarınızı uyarır ve kalori yakmanızı sağlar. Vücut enerji için mümkün olan her türlü kaloriyi yakar ve siz de metabolizmayı hızlandırmış olursunuz.

Mutluluk ve iyi ruh hali, sağlıklı beslenme ve egzersiz yapma konusunda önemlidir. Aynı zamanda sizi üretken yapar. Kendinize olan güveninizi tazeler.

Kahvaltıda ve ara öğünlerde meyve yiyebilirsiniz. Meyve besleyici ve sağlıklıdır, ayrıca tokluk hissini uzun süre barındırırlar.

Gün boyunca küçük öğünler yiyin. Eğer aralarda kendinizi aç hissederseniz, salata, ceviz, kuru kayısı gibi sağlıklı atıştırmalıklar kullanabilirsiniz.

Beslenme düzeniniz iyi ve kaliteli protein içersin. Eğer vejetaryenseniz, yumurta ve et gibi gıdalar yemiyorsanız, bakliyat ve hububat tercih edebilirsiniz. Soya protein kaynakları, fındık, kepekli tahıllar da yiyebilirsiniz.

Su içmek hem sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir, hem metabolizmanızın hızlanmasında oldukça etkilidir.

Egzersiz yapmadan önce bir şeyler yiyin. Aç karnına egzersiz kasların besleneceği bir şey bulamadığından, az kalori harcamanıza neden olur.

Her gün mutlaka hareket edin. Her seferinde aynı egzersizi yapmayın, egzersiz sırasını ve figürlerini değiştirin ancak yürüyüşü hiç ihmal etmeyin.

İyi bir metabolizma hızı yakalamak istiyorsanız, sağlıklı yemek, egzersiz ve mutlaka düzenli uykuyu ihmal etmemelisiniz.

http://hayalkalpler.com

En son Haberler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.