Son Dakika Yöresel Haberler 

2B Arazilerinin Satışında Süre Yine Uzatıldı

2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışında süre yine uzatıldı. İlk başlarda son tarih olarak geçtiğimiz yıl 30 Ekim olarak belirlenen, fakat yüzbinin üzerinde arazi sahibinin müracat edememesinden ötürü 3 ay uzatılan tarihin bu seferde Şubat ayı sonuna kadar uzatıldığı açıklandı.

Şubat ayı sonuna kadar başvuru yapılmadığı takdirde taşınmazı kullananlara tanınan doğrudan satış hakkı düşerken, süre sonunda taşınmaz ihale yoluyla başkasına satılıyor.

BAŞVURU BEDELİ NE KADAR?

Belediye ve mücavir alan sınırları içinde 2 bin lira, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bin lira ödenecek. Başvuru bedelleri taşınmazların satış bedellerinden mahsup edilecek. Kişilerin hak sahibi olmadıklarının anlaşılması durumunda başvuru sahibine başvuru bedeli faizsiz olarak iade edilecek.

İKİ TAKSİT ÖDEMEME HAKKI VAR

Satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 70’i olacak. Bedelin peşin ödenmesi durumunda yüzde 20, yarısının peşin ödenmesi halinde yüzde 10 indirim uygulanacak.

Taksitli satışlarda; yüzde 10 indirimli taksitlendirme seçeneğinden yararlanılması halinde satış bedelinin en az yarısı, istenilmemesi halinde ise, satış bedelinin yüzde 10 yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç üç ay içinde ödenecek.

Kalanı ise, belediye ve mücavir alan sınırları içinde en fazla 3 yılda 6 eşit taksitle, dışında en fazla 4 yılda 8eşit taksitle faizsiz olarak tahsil edilecek. Taksit süresinin sonuna kadar ödenmek kaydıyla taksitlerden ikisinin vadesinde ödenmemesi yükümlülüklerin ihlali anlamına gelmeyecek. Vadesinde ödenmeyen taksit tutarlarına gecikme zammı uygulanacak. Ödemeler, defterdarlık muhasebe müdürlükleri, mal müdürlükleri ile belirlenen bankalara yapılacak.

BAŞVURU YAPILMAZSA YAPTIRIM UYGULANACAK

Kullanıcıların doğrudan satın alma hakkı düşecek, ecrimisil bedelleri tahsil edilecek. Açılmış olan davalara devam edilecek, açılması gerekenlere ise dava açılacak. 19 Temmuz 2003 tarihinden önce yapılmış yapı ve tesisler; yapı birim fiyatlarından eksik imalat bedelleri ve yıpranma payı düşüldükten sonra kalan bedeli ilgililerine ödenmek suretiyle yıktırılacak ve bu şekilde belirlenen bedel taşınmazın değerine eklenerek son müracaat tarihinden itibaren üç yıl içinde satılarak satıştan elde edilen gelirden yapı ve eklentiye düşen miktarı bunların sahiplerine ödenecek ve idare tarafından yapıların tahliyesi sağlandıktan sonra tapuda taşınmazı satın alanlara devir işlemleri yapılacak.

Haber 7

En son Haberler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.