Son Dakika Yöresel Haberler 

Beşikdüzü Derelerine Proje

Beşikdüzü ilçesinde üstü kapalı derelerin açılması ve diğer derelerinde ıslah edilmesi amacıyla DSİ tarafından başlatılan çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda ilçeye gelen DSİ Trabzon İl Müdürü Mustafa Gayretli ve beraberindekiler Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun ile birlikte projelendirilen dereler üzerinde incelemelerde bulundular.

İş işten geçmeden dere üzerlerini açıyoruz

BEŞİKDÜZÜ – İlçe merkezinden gecen Takazlı ve Dümen Derelerinin birleştiği güzergah üzerinde yapılan incelemenin ardından bir değerlendirmede bulunan DSİ Trabzon İl Müdürü Mustafa Gayretli yapılan çalışmaların amacının şehir içerisindeki kapalı kesitleri açmak olduğunu söyledi. Gayretli; “Bu sayede değişik yörelerde yaşanan felaketlerin burada yaşanmamasını sağlamak istiyoruz. Ancak yapılaşma çok yoğun. Mevcut kesitler çok dar. Bizim koyacağımız kesitler daha büyük olacak.

Daha fazla su taşıması lazım ki, sıkıntıyı aşalım. Buraların üstünü açacağız. Çünkü gerektiği zaman bir tıkanma olduğunda bu tıkanmaya müdahale edilebilsin. Şehir yapısında sıkıntılar var. Belediyenin gücü bu binaları yeniden yıkıp yapmaya müsait değil. Maalesef zamanın da buralar yapılmış, şimdi nasıl düzeltiriz? nasıl kurtarırız? diye uğraşıyoruz. Zamanında yapılan hataların sıkıntılarını çekiyoruz. Şuanda burada yapabileceğimiz neler var ona bakıyoruz. Şehir dışındaki açık yerleri yaptık. Şimdi şehir içine sıra geldi. Projeler yapıldı. Şimdi bu projeler uygulanabilir mi? Onun için buradayız”dedi.

Giresun, bizim için ders oldu

Çalışmanın yapılabilmesi için uzun süredir uğraş veren Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun ise; “2009 yılında Giresun’da yaşanan sel felaketinden sonra Beşikdüzü’nde durumun incelenebilmesi için sayın müdürümü ve ilgili arkadaşları ilçemize davet etmiştik. Yapılan incelemelerde Beşikdüzü’nde çok tehlikeli bir durum olduğunu tespit ettiler. Bundan sonra ilçemizdeki bütün dereler programı alındı. Şuanda da inşaatlar başladı.

Bunun için sayın müdürüme ve emeği gecen herkese teşekkür ediyorum. Biz ilçemizde bir felaket yaşamak istemiyoruz. Onun için iş işten geçmeden gerekli girişimleri yaparak önlem alınmasını talep ettik. Proje Çamlık, Kurbağalıdere, Değirmendere, Çavuşlu, Tümen ve Takazlı derelerinin birleştiği güzergahları kapsıyor. Gerekli çalışmaları yaparak, ilçemizi sel felaketlerine karşı koruma altına alacağız” diye konuştu.

besikduzugazetesi.com

En son Haberler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.