Son Dakika Yöresel Haberler 

Ünlü Marketlerde Kanseri Sebze Skandalı

A Haber, halkın sağlığı ile oynayanların peşini bırakmıyor. Geçtiğimiz hafta Mehmet Ali Önel yönetimindeki Deşifre programı, değişik semt pazarları ve bazı tanınmış marketlerden aldığı sebze ve meyveleri analiz ettirerek büyük bir skandalı ortaya çıkarmıştı.

Çok ünlü bazı marketlerden alınan 20 numune sebze-meyve, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından referans kabul edilen TÜRKLAB laboratuvarında analiz ettirildi. Analiz sonucunda sebze ve meyve numunelerinin çoğunda yüksek miktarda kanserojen kalıntılar tespit edildi.

Sabah’ın haberine göre semt pazarından ve bazı marketlerden alınan numunelerde ürünün içine kadar işlemiş, yıkama ile geçmesi mümkün olmayan yüksek miktarda kanserojen zirai ilaç kalıntıları bulundu.

NUMUNELER ALINDI

Konu Türkiye’nin gündemine oturdu. Zehirli ürün satan yerlerin arasında çok bilinen marketlerin de olması skandalı büyüttü. Deşifre, dün akşam yayımlanan yeni bölümünde de aynı konuyu işledi. Deşifre’nin yayınının ardından, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı skandala el koydu. Gıda denetçileri tarafından pazar ve büyük marketlerde satılan sebze ve meyvelerden numuneler alınarak analize gönderildi. Programa katılan Prof. Dr. Ahmet Aydın, Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Dr. Can Demir, Tarım Bakanlığı Gıda Koruma ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Arslan ve Antalya İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Hakkı Bahar, kalıntıların hem sağlığa hem de ekonomiye büyük zarar verdiğini söyledi.

ÇOK CİDDİ HASTALIK YAPIYOR

Uzmanlara göre, bilinçsizce ya da daha fazla ürün elde etmek için kullanılan zirai ilaçlar sebze ve meyveler tarafından depolanıyor. Oradan da sofralarımıza kadar geliyor. Zirai ilaç kalıntılı sebze ve meyvelerin tüketilmesi, başta kanser olmak üzere, erken doğum, gıda zehirlenmesi gibi birçok ciddi hastalığın da temelini oluşturuyor. Ayrıca kanserojen kalıntılı sebze ve meyvelerin emzikli anneler tarafından tüketilmesi de, zehirli kalıntıların anne sütü vasıtasıyla bebeklere geçmesine neden oluyor.

İnternethaber.com

 

 

 

En son Haberler

One Thought to “Ünlü Marketlerde Kanseri Sebze Skandalı”

  1. sibel açıl aydınoğlu

    bu sadece üreticilerden kaynaklanmıyor malesef.geçen yaz gebze de mopaş marketten sebze alışverişi yaparken,orada çalışan elemanın yeşil sebzelere şeltox böcek ilacı sıktığını gördüm.yetkilere başvurduk ama yanlış gördüğümü,elemanın işe yeni girdiğini söylediler.ama bir arkadaşım daha görmüş yaparlarken.ve bu şeltox suyla çıkmıyor..

Comments are closed.