Son Dakika Yöresel Haberler 

12 Askerimiz Afganistan’da Şehit”Video”

Afganistan’da bir helikopterin düşmesi sonucu 12 Türk askerinin şehit olduğu belirtildi. Türk Silahlı Kuvvetleri Afganistan’daki kazada 12 Türk askerinin şehit olduğunu açıkladı.

Afganistan’daki helikopter kazasıyla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri’nden açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

NATO’nun Afganistan’da faaliyet gösteren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) çerçevesinde Türkiye’nin komuta ettiği Kabil Bölge Komutanlığı emrinde görev yapan Sikorsky tipi bir helikopterimiz 16 Mart 2012 günü yerel saat ile 10.25’te kaza kırım geçirmiştir.

Helikopterde bulunan 12 askeri personelimiz şehit olmuştur.

Olayın meydana geliş nedeni kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır.

Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, silah arkadaşlarına, şehitlerimizin kederli aile ve yakınlarına başsağlığı dileriz.Afganistan’ın başkenti Kabil yakınlarında Türk askerlerini taşıyan helikopter, bir evin üzerine düştü. Kazada 12 Türk askeri şehit olurken, 4 Afgan sivil de hayatını kaybetti.

Uluslararası haber ajansı Reuters’a açıklama yapan bir Afgan yetkili de, “Helikopter başkent Kabil’in Bagrami bölgesinde bir evin üzerine düştü. Teknik bir problemden dolayı düşen helikopterde 12 Türk askeri şehit oldu” dedi.

 

TÜRK KOMUTAN OLAY YERİNDE

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Kabil Bölge Komutanı ile büyükelçinin olay yerinde incelemelerde bulunduğunu söyledi.

NATO’nun Afganistan’daki misyonu ISAF çerçevesinde bu ülkede bin 800 Türk askeri görev yapıyor. Afganistan’da görev yapan Türk askerleri operasyona katılmayıp, sadece devriye görevi yapıyor. Afganistan’da NATO misyonunun görevi 2014’te son bulacak.

Haber61

En son Haberler