İnekler denizde yıkandı, yaylaya hazırlandı

TRABZON’un Beşikdüzü İlçesi’nde düzenlenen Mayıs Yedisi şenliklerinin son gününde, yayla göçünün başlangıcı nedeniyle inekler denizde yıkandı.

Beşikdüzü’nün Çeşmeönü Limanı’nda düzenlenen törene Beşikdüzü Kaymakamı Alper Faruk Güngör, Belediye Başkanı Ramis Uzun ve vatandaşlar katıldı.

Törenin başlangıcında organizasyon komitesi adına bir konuşma yapan Nadiye Gözaçan, “Mayıs yedisi geleneği Çepni Türklerinin Mayıs’ın yedisinde yaylalara çıkmadan önce geçim kaynağı olan hayvanlarıyla deniz suyunda yıkanmasının, deniz havası almasının, sağlık, güç, moral ve enerji depolamasının, yayla dönüşü olan sonbahara kadar geçecek süre içinde engin su ile vedalaşmasının sembolüdür. Bu gelenek günümüzde de yaşatılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Daha sonra yayla göçü nedeniyle süsledikleri ineklerini hastalıklardan korunmaları ve bol süt vermeleri için denize sokan geleneksel giysili kadınlar, kemençe eşliğinde türküler söyleyerek ineklerini yıkadılar, “Büyüklerimiz böyle yapıyordu. İneklerimize deniz suyunun iyi geleceğine inanıyoruz. Bu geleneği devam ettiriyoruz” dediler.

Etkinlik kapsamında düzenlenen, ‘En güzel inek’ yarışmasını, Emine Erbil’in ineği kazandı. Birinci gelen ineğin sahibine yem hediye edildi. Şenliğe katılanlar daha sonra kemençe ve davul – zurna eşliğinde horon oynadı.

Karadeniz’in bazı kesimlerinde, kış boyunca ahırda kapalı kalan inekler yaylaya çıkmadan önce şifalı olduğuna inanılan tuzlu deniz suyuyla yıkanıyor. Böylece ineklerin hem kış boyunca vücutlarında oluşan yaraların iyileşeceğine, hem de daha fazla süt vereceklerine inanılıyor. İneklerini deniz suyuyla yıkayan kadınlar da, daha sonra yaz boyunca konaklayacakları yaylalara doğru yola çıkıyor.

[nggallery id=34]

haber: milliyet