Bizden Haberler Son Dakika 

Oğuzlu Ressam Ahmet Osman ÖZTÜRK

“En Büyük Ödül Halkın Teveccühüdür”

1969 Yıllarında Başlayan Resim Merakı, Zamanla Tutkuya Dönüşür.

Beşikdüzü İlçesi Oğuz Beldesi’nde 1955 yılında dünyaya gelen Ahmet Osman ÖZTÜRK, İlköğretimin 1 ve 2. sınıfını köyünde; 3.ve 4. sınıfını İstanbul’da, son sınıfı da yine yeniden dönmek zorunda kaldığı köyünde tamamlayan Ahmet Osman ÖZTÜRK, aynı yıl ailevi sebeplerden dolayı Zonguldak ‘a geldi. Zonguldak’ta tahsil hayatına devam etmeyi düşünmesine rağmen, olumsuzluklar sebebiyle tahsilini yarıda bırakarak elektrikçi çırağı olarak çalışmaya başladı. 1969 Yılında yeniden İstanbul’a gelen Ahmet Osman ÖZTÜRK, Beylerbeyi’nde babası Ahmet ÖZTÜRK’ün bakkal dükkânında çalışma hayatına devam etti. Ahmet Osman’ın resim merakı da bu dönemde başladı. Babasının yanında çalışırken boş zamanlarını resim çizerek değerlendiren ÖZTÜRK, Aynı zamanda, Üsküdar ve Beylerbeyi’ndeki usta ressamlardan da ders aldı. Artık resim onda bir tutku haline gelmişti. Bu tutku sebebiyle zaman zaman bakkal dükkânından kaçarak ders almaya gidiyor, yaptığı resimlerle de ustalarının takdirlerini kazanıyordu.

Babasının genç yaşta ölümünden sonra, ailesini geçindirmesi gerektiğini düşünen Ahmet Osman ÖZTÜRK, uzun zaman piyasaya resim yaparak hayata tutunmaya çalıştı.

Yağlı boya resim çalışmaları yanında Türk-İslam motifleri, mine işlemesi ve tarama sistemi ile bakır üzerine resimler yaparak her türden “sokak sergileri” açan Ressam ÖZTÜRK’e sevdikleri “Kaldırım Ressamı” adını taktı. “Kaldırım Ressamı” adını o da çok sevmişti.

Krizlerin kol gezdiği ülkemizde Ahmet Osman da geçinmek için çeşitli meslekler yapmaya devam etti. Ümraniye’de reklam ve elektrik üzerine dükkân açan Ressam ÖZTÜRK, hem resim yaparak kaldırım ressamlığına devam ediyor, hem de dükkânının işlerini yürütüyordu. Emekli olunca tamamen resme dönen Ahmet Osman ÖZTÜRK, evinin alt katını resim atölyesi olarak kullandı.

En büyük ödül, halkın teveccühüdür diyen Ahmet Osman ÖZTÜRK’ün çalışmaları başta Almanya olmak üzere birçok ülkede takdir gördü ve alıcı buldu. Türkiye’nin birçok yerinde de tavan resimleri ve süslemeleri yapan Ahmet Osman, halen yoğun bir şekilde çalışmalarını atölyesinde devam ettirmektedir.

Evli ve bir çocuk sahibi olan ressam Ahmet Osman, kaldırım Ressamı olarak, bir kaldırım yarışması niteliğinde gördüğü Üsküdar Belediyesi’nin “Katibim Şenlikleri” kapsamında yaptığı “Uluslar Arası Resim Yarışması”na katıldı. Tanınmış 70 ressam arasında 4. olarak mansiyon aldı. Oğuzlu ressam Ahmet Osman bu ödülle ülkemizin yetiştirdiği ender sanatçılar arasına girmeye hak kazandı

Resim sanatına yıllarını veren Oğuzlu Ahmet Osman ÖZTÜRK’ün çalışmalarının, desteklenmesi ve tüm dünyaya açılan bu pencerede kendi sesini duyurması gerektiğini düşünerek sitemiz üzerinden sizlerle paylaşmaya karar verdim.

İnanıyorum ki resim sanatı her eve, her göze ne kadar çok girerse, bakış açısı değişen, hayal gücü ile emeği birleştiren toplumlar daha hızlı oluşacaktır.

Bu duygularla resim sanatçımız Ahmet Osman ÖZTÜRK’e çalışmalarında başarılar diliyor, sevgi, saygı ve selamlarımızı iletiyoruz.

Not: Ressam Ahmet Osman ÖZTÜRK, önümüzdeki hafta içerisinde Ümraniye Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu resim yarışmasına katılacaktır. Kendisine tekrar başarılar diliyoruz.

En son Haberler

4 Thoughts to “Oğuzlu Ressam Ahmet Osman ÖZTÜRK”

  1. Bu öz verili başarısını kutluyorum ..

    1. teşekkür ederim ibrahim bey bende sizleri temsil etmeye calışıyorum

  2. osman bey hakikaten turkiyenin sizin gibi bir resama sahip olmak cok guzel birsey senin arkadasin olmak bana gurur veriyor bu guzel basarinizdan dolayi sizi teprik ederim gorduyum her resim uzerimde terir birakti hele aksam bana gostermek lutfunda bulundugunuz icin size cok cok tesekur ederim

  3. sAYINosman öztürk, tebikler ben inanıyorumki. sen daha büyük hedefleri başaracaksın, ÇOK ÇOK BAŞARILAR DİLERİM ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.