Yöresel Haberler 

Allah Ömür versin Nineye

7 Çocuğu ,200 torunu var

Zonguldak’ta yaşayan 107 yaşındaki Ayşe Kibar, 5. kuşak torunlarını gördü. Ayşe Kibar, torununun torununun çocuğunu gördü.

Üç kez evlenen Ayşe Kibar, yedi çocuk dünyaya getirdi. 200 üzerinde torunu olan Ayşe Kibar’ın hiçbir sağlık problemi bulunmuyor. Rumların köylerini basmasının ardından çıkan seferberlik sonrası kız kardeşi ile 7 yaşında Trabzon’un Of İlçesi’nden Giresun’un Eynesil İlçesi’ne kaçan Ayşe Kibar, uzun yıllar burada yaşadı. Kısa süre sonra kız kardeşini kaybeden Ayşe Kibar’ın Eynesil’de ağabeyi buluyor. Of’tan kaçtığında 7 yaşında olan Ayşe Kibar, 37 yıl sonra nüfus cüzdanı çıkarıyor. Ayşe Kibar’ın nüfus cüzdanında sadece yıl olarak 1328 yazıyor. Dört yıldır çocukları Gülizar ve Mustafa Kılıçarslan’ın yanında kalan Ayşe Kibar, kendi işini kendi görebiliyor. Bastonuyla yürüyor ve kendi yemek kaplarını taşıyor. Çocuklarının ve torunlarının Türkiye’nin 4 bir yanında olduğunu belirten Kibar, bazılarının kendisini ziyarete gelmediğini söyledi.

Ayşe Kibar’ın en büyük kızının 90 yaşında olduğunu belirten diğer kızı Gülizar Arslankılıç, şöyle konuştu: “Bu zamanında kendini hiç yormamış, çalışmamış. Irgat almış, günlükçü almış onları çalıştırmış, kendi baskı altına girmemiş. Kendi istediği gibi yaşamış. Olur olmaz şeyler yemez. Doktora gitmemiş, bir sağlık problemi yok. İlaç kullanmıyor, bazen ‘Başım ağrıyor’ diyor ben de ona benim ağrı kesicimi veriyorum. Doktor gayet sağlıklı olduğunu söyledi. Sadece yaşlılık olduğu için sinir damarlarında biraz rahatsızlık var kendi kendine konuşuyor. Vakti sağlığı yerinde. Biz ise çalıştık ilaçla yaşıyoruz.”

HAFTADA 10 KİLO YOĞURT YİYOR

Gülizar Arslankılıç, annesinin olur olmaz şeyler yemediğini belirterek, yıllarca annesinin bakıcı kadın tutarak ona yemek yaptırdığını söyledi. Annesinin et, tavuk, pilav, makarna ve haftada on kilo yoğurt yediğini anlatan Arslankılıç, şunları söyledi: “Bir kadın tutuyormuş ‘Bana arkadaş ol’ diyormuş. Geliri iyiydi. Fındığı oluyordu, maaşı vardı, 4 katlı evi var. Bizim ayrı evimiz var. Yazın kardeşlerimizle birlikte gidiyoruz.”

Ayşe Kibar’ın damadı Mustafa Arslankılıç ise, Ayşe ninenin kesin yaşının tam belli olmadığı belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “1912’de seferberlik nedeniyle Of’tan kaçmış iki kız kardeş Eynesil’de kalmış. Öteki kız kardeşi de ölmüş daha sonra. 37 sene sonra Of’tan gelen kardeşi bunu bulmuş. O zaman nüfus kâğıdı çıkarmışlar. Of’tan kaçtığında yedi yaşındaymış.”

Kaynak:günebakış

En son Haberler

6 Thoughts to “Allah Ömür versin Nineye”

 1. dr.osman kılıçarslan

  aslankılıç deyil kılıçarslan..

  1. Bu haberi güne bakış gazetesinden alıntı yaparak buraya ekledik haber içeri o şekilde yazdığından bizde öyle yazdık.Bu nine bizim köydemi aslında onuda tam bilmiyorum ama benzetiyorum.İlginiz için teşekkür ederim.

 2. nazan dadandı

  Babanneminde nüfüs cüzdanında 1325 doğumlu yazıyo.Ayşe anadan büyük .Torununun torununu gördü. kaç kuşak oluyo ?.

 3. nazan dadandı

  banım babannem daha buyuk torununun torununu gormus bı ınsan..(abdullah karısı.anbarlı kızı)

 4. cenabı allah heriki büyük ninelerimize sağlık ve uzun ömur versin

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.